Product Description
Dell Vostro 15 3558
Performance driven by technology
Performance driven by technology
The laptop that delivers efficient performance and does not burn a hole in your pocket. It is the Dell Vostro 15, with its 1.50 GHz 5th Generation Celeron Dual core processor supported by DOS operating system, gives you a faster boot time and lag-free performance. It is driven on a 4 GB RAM and an internal storage capacity of 500 GB. Store your backups, images, documents and more at one place and access it anytime you want.
Precision Design
A characteristic slim bezel, 49 x 35.2 x 7.4 cm, is ergonomic and you can easily carry it along anywhere you want. It is the perfect companion for your business meetings. With its 15.6 inches LED backlit display, it is great for small group presentations. Its anti-glare screen gives clear visibility even in bright light. It has a resolution of 1366 x 768 pixels that gives you a rich and colourful display quality. Loaded with integrated Intel HD Graphics 5500 graphic card, you can experience the next level of gaming and enhanced visual effects. It is fitted with a standard keyboard and a touchpad that acts as the pointer device.
Battery Backup and Connectivity
The Dell Vostro 15 is powered by 4 cell battery that gives up to 4 hours of power backup. Fitted with Stereo speakers of Waves MaxxAudio 4 technology, it enriches your visual experience. Get high speed connectivity with its in-built Bluetooth and Wi-Fi configuration. You can connect the laptop with external sources with its 1 USB 3.0 port, 2 USB 2.0 ports and Media card reader. It comes with a 1 year manufacturer’s warranty. Be one step ahead with the Dell Vostro 15 3558.
Technical Details
Brand Dell
Screen Size 15.6 Inches
Item Weight 3.4 Kg
Product Dimensions 48.8 x 35 x 7.6 cm
Item model number Vostro 3558
Processor Speed 2 GHz
RAM Size 4 GB
Hard Drive Size 500 GB
Hard Disk Technology Mechanical Hard Drive
Graphics Coprocessor Intel Integrated Graphics
Operating System DOS
Average Battery Life (in hours) 4
| Brand | Dell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Item Weight | 3.4 Kg |
| Product Dimensions | 48.8 x 35 x 7.6 cm |
| Item model number | Vostro 3558 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| RAM Size | 4 GB |
| Hard Drive Size | 500 GB |
| Hard Disk Technology | Mechanical Hard Drive |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Operating System | DOS |
| Average Battery Life (in hours) | 4 |





Comments
Post a Comment