Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 1.5 GB |
| Item Weight | 172 g |
| Product Dimensions | 7.9 x 0.8 x 15.2 cm |
| Item model number | SMG_SM-J700F_GOD |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Hotspot, Bluetooth, GPS, NFC, USBv2.0, 3G, 4G, 3.5mm Headphone Jack |
| Special features | Accelerometer, Radio, proximity, Wifi |
| Other camera features | 5 MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 170 Grams |
| Colour | Gold |
| Battery Power Rating | 3000 |
| Phone Talk Time | 18 Hours |
| Whats in the box | Handset, Battery, Charger and User Guide |









I bought used Samsung Galaxy J7 in good condition as a secondary android phone. I’ve got what i need: low price, nice Samsung, working internet and popular applications. I never used Samsung phones before, and i really like it now. I work in Nigeria and bought it here: https://jiji.ng/mobile-phones/samsung-galaxy-j7 . Good phone, i can recommend it
ReplyDelete