Coolpad Cool 1 (Silver, 4GB RAM + 32GB memory) Rs.13,999 /- (EMI starts at Rs. 1,250.35 /- per month)
Coolpad Cool 1 Mobile Phone Information
Colour: Silver
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 172 g |
| Product Dimensions | 15.2 x 0.8 x 7.5 cm |
| Item model number | C1 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GSM, (B2/B3/B8), 3G, WCDMA, (B1/B8), 4G LTE, FDD, (B3/B5), TD, (B40) |
| Special features | GPSE-mail |
| Other camera features | 8MP Front camera |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 170 Grams |
| Colour | Silver |
| Battery Power Rating | 4000 |
| Phone Talk Time | 12 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 450 Hours |
| Whats in the box | Handset, Travel Charger, USB Cable, Battery (Built-in), Protective Film, Quick Start Guide, Ejection Pin and Warranty Card |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase






Comments
Post a Comment