Technical Details
| Brand | Philips |
| Model | SHE1405BK/94 |
| Model Name | SHE1405BK |
| Model Year | 2016 |
| Item Weight | 18 g |
| Product Dimensions | 12.2 x 9 x 2.6 cm |
| Item model number | SHE1405BK/94 |
| Additional Features | in-ear |
| Microphone Form Factor | With Microphone |
| Microphone Technology | with microphone |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Connector Type | wired-3.5mm single pin |
Warranty & Support
Warranty Details: 6 months manufacturer warranty
SoundConnectivitySpecificationsAcoustic System: Semi-closedCable Connection: Two-parallel, symmetricMagnet Type: NeodymiumCable Length: 1.2 mVoice Coil: CopperType of Cable: CopperDiaphragm: Mylar domeFinishing of Connector: Chrome platedImpedance: 16 OhmMicrophone: Built-in microphoneMaximum Power Input: 20 mWSensitivity: 103 dBSpeaker Diameter: 8.6 mmType: DynamicFrequency Response: 10 - 22 000 Hz
Highlights
Integrated Microphone
With the integrated microphone and call button you can use this Philips headset for music as well as calls from your mobile phone. Enjoy handsfree calling, while easily accepting and ending calls from your headset.
Perfect In-Ear Seal:
The Super-small speaker drivers of these Philips earphones fit comfortably inside the ear and thanks to the exceptionally snug fit the outside noise is sealed out for high-intensity listening experience.
For Optimal Fit in All Ears
With a choice of 3 interchangeable ear caps from size small to large, surely there is a pair that makes these Philips earphones fit your ear perfectly.
1.2m Cable:
The ideal cable length to give you the freedom to put your audio device where you want.
Dynamic Bass: Play Music and Talk
Speakers for dynamic bass and clear sound. In-line integrated mic and pick up button for
convenient calls.
Enjoy Quality Sound
- Perfect in-ear seal blocks out external noise
Designed Around you:
- Integrated microphone & call button
- Use them for longer
- 3 interchangeable rubber ear caps for optimal fit in all ear
Always Ready to Go:
- A 1.2m long cable that is ideal for outdoor use
- Rubberized cable relief enhances durability



Comments
Post a Comment