Product description
Vivo V5 Plus with dual front camera for a perfect selfie. The 20MP front camera (1/2.78 inch sensor size, f/2.0 aperture, 5P lens system, Sony IMX376 image sensor) co-engineered with Sony, ensures stunning clarity, while a secondary 8MP front camera captures depth-of-field information. Together, they create a bokeh effect comparable to large aperture DSLR cameras. The unique moonlight selfie feature creates the lighting effects of a professional photography studio, allowing your unique beauty to shine through the camera along with face beauty mode will make you look radiant and flawless in the most natural manner. High-quality rear 16MP camera sensor and updated software optimization algorithm for 4K (3840 x 2160 pixels) recording with anti-shake and night mode in V5 Plus lets you capture every precious moment, with vivid clarity and stunning detail. Funtouch OS 3.0 (based on Android 6.0) with Qualcomm Snapdragon 625 2.0GHz octa-core processor with low consumption mode which makes it 35 percent more efficient, 4GB RAM, 64GB internal memory, dual nano-SIM (4G+4G). 3055mAH battery with dual charging engine for faster charging, Bluetooth 4.0. Unibody metal design with 5.5-inch large display, with curved edges and ultra-narrow bezels for a more comfortable touch. New U type antenna for better signal reception, press and touch style fingerprint scanner, eye protection mode, smart split 2.0 and Hi Fi Music.
Vivo V5 Plus 1611 Mobile Phone Information
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 159 g |
| Product Dimensions | 15.2 x 0.7 x 7.4 cm |
| Item model number | 1611 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GSM, 3G, WCDMA, 4G LTE, FDD, TDD |
| Special features | Dual SIM, GPS, Music Player, Video Player, FM Radio, Finger print scanner, Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor, eCompass, Gyroscope, E-mail |
| Other camera features | 20MP+8MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 160 Grams |
| Colour | Gold |
| Battery Power Rating | 3055 |
| Whats in the box | Handset, Earphone, User Manual, microUSB to USB Cable, USB Power Adapter, SIM Ejector Pin, Silicon Back Cover, Screen Guard (1 applied, 1 backup) |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase






Comments
Post a Comment