Coolpad Mega 3 Mobile Phone Information
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 2 GB |
| Item Weight | 168 g |
| Product Dimensions | 15.5 x 7.7 x 0.8 cm |
| Item model number | Coolpad Mega 3 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GSM, (B2/B3/B8), 3G, WCDMA, (B1/B8), 4G LTE, FDD, (B3/B5), TD, (B40) |
| Special features | GPSE-mail |
| Other camera features | 8MP + 8MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 170 Grams |
| Colour | Champagne-White |
| Battery Power Rating | 3050 |
| Phone Talk Time | 8 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 150 Hours |
| Whats in the box | Handset, Travel Charger, USB Cable, Battery(built-in), Earphones, Protective Film, Quick Start Guide and Warranty Card |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
- Get link
- X
- Other Apps
Labels:
Coolpad
Coolpad Mega 3 (Champagne-White)
Mobile Accessories
Mobiles & Accessories
Smartphones
Smartphones & Basic Mobiles
- Get link
- X
- Other Apps







Comments
Post a Comment