Gionee A1 Mobile Phone Information
Colour: Gold
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 181 g |
| Product Dimensions | 15.5 x 0.8 x 7.7 cm |
| Item model number | A1 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | 2G, (850/900/1800/1900 MHz), WCDMA, 3G, (850/900/1900/2100 MHz), 4G LTE, TDD, (B40/B41) |
| Special features | Dual SIM, GPS, Music Player, Video Player, FM Radio, G sensor, Proximity sensor, Light sensor, Gyro sensor, E-mail |
| Other camera features | 16MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 180 Grams |
| Colour | Gold |
| Battery Power Rating | 4010 |
| Phone Talk Time | 38 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 220 Hours |
| Whats in the box | Handset, Earphone, Travel Charger (2A), Data Cable, Protective Film, Transparent Cover, User Manual and Warranty Card |
Warranty & Support
Warranty Details: 2 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
Product description
Colour:Gold
16MP Front camera (f/2.0 Aperture, 5P Lens, 2.0 µm Pixel size) with phase detection autofocus technology (PDAF), a 13 MP Primary camera (f/2.0 Aperture, 5P Lens, 1.12 µm Pixel size) capable of capturing improved low-light selfies and videos. Upgraded Selfie Flash covered by custom filers for steady light. Face Beauty 2.0 for enhancing selfies and video calls (WhatsApp & Messenger).4010 mAh lithium-ion polymer battery (non-removable) with Ultra-Fast Charging. Dual Charging Chips makes charging cooler & safer. Includes Smart Power Consumption system.Amigo 4.0 based on Android 7.0 Nougat with Helio P10 - 2.0GHz Octa Core Processor (MT6755 MediaTek). 4GB RAM, 64GB internal memory Extendible upto 256 GB, Dual SIM.13.97 cm (5.5) Full HD IPS with 2.5D Curved edge display, 1920 x 1080 pixels resolution and 401 PPI pixel density. Gorilla Glass Protection. Metallic Body Ratio - 87.5 %.2 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase.





Comments
Post a Comment