Lenovo A1000 Mobile Phone Information
Colour: Black
Technical Details
| OS | Android v5 (Lollipop) |
| RAM | 1 GB |
| Item Weight | 132 g |
| Product Dimensions | 12.5 x 1.1 x 6.4 cm |
| Item model number | A1000 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | Network Type 3G Audio Jack 3.5 mm Preinstalled Browser Android, Chrome Bluetooth Yes, v2.1 Navigation Technology A-GPS, with Google Maps Wifi Yes, 802.11 b/g/n Internet Features Email GPRS Yes Tethering Wi-fi Hotspo |
| Special features | Dual SIM,GPS,Music Player,Video Player,FM Radio,G sensor,E-mail |
| Other camera features | 5MP primary camera with fixed focus, LED flash and 0.3MP front facing camera |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 130 Grams |
| Colour | Black |
| Battery Power Rating | 2050 |
| Whats in the box | Handset, Battery, Charger and User Manual |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
Product description
Colour:Black
Lenovo A1000
Slim Design and Vibrant Display
Slim Design and Vibrant Display
Looking for a Smartphone which is light, slim and touch sensitive? Then, your search ends right here with Lenovo A1000. It is a slim and lightweight Smartphone that can be easily carried around in your pocket. The Lenovo A1000 has 4-inch WVGA display and 480x800 pixel resolution, which enhances your viewing experience.
Stunning Camera Features and High Storage Capacity
The 8 GB Lenovo A1000 has a 5-megapixel rear camera and with a LED flash too which allows you to capture your amazing moments even in low lighting conditions. You can also click beautiful selfies and group photos with the 0.3-megapixel front-facing camera. Backed with 8 GB memory card, the phone lets you store all your favourite collection of photos, music and important data with ease. The memory space can also be extended up to 32 GB via micro SD card.
Swift performance
Loaded with 1.3GHz quad-core processor with 1 GB RAM, this Smartphone offers seamless multitasking experience. The Dual Sim Lenovo A1000 has Android 5.0 Lollipop operating system that gives you a responsive navigation experience when switching between the apps.
Inbuilt Technologies and Great Power Back up
There are some awesome applications preloaded on the phone to make your life easier. With SHAREit and CLONEit, you can share heavy files offline. Easily sync all your contact information and take a backup of essential information with SYNCit. It is a 3G enabled Smartphone with HSPA+ connectivity that lets you share all your files, videos and music on social media channels instantly. This phone also supports both Bluetooth and WiFi with hotspot facility for smooth internet connection and easy file transfers. There is a music player, video player, FM Radio and G-sensor to enhance your multimedia experience. It has satellite-controlled GPS which helps you to find your way around even when you don't have an internet connection. The Lenovo A1000 is backed with 2500 mAh battery, enabling you to access your phone for almost 9 uninterrupted hours.
Note: Please charge your phone at 100% before initial use.









Comments
Post a Comment