Lenovo PHAB Plus Tablet (6.8 inch, 32GB, Wi-Fi+ LTE+ Voice Calling), Gunmetal Platinum Rs.12,999/- (EMI starts at Rs. 1,161.04 /- per month)
Product information
Colour: Gunmetal Platinum
Technical Details
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| RAM | 2 GB |
| Item Weight | 227 g |
| Product Dimensions | 18.7 x 0.8 x 9.7 cm |
| Item model number | PHAB Plus |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | 3G, 4G, LTE, WiFi |
| Special features | Accelerometer; Photo/video editor; proximity; compass |
| Other camera features | 5 MP |
| Form factor | Touchscreen |
| Weight | 225 Grams |
| Colour | Gunmetal Platinum |
| Battery Power Rating | 3500 |
| Whats in the box | Phablet, Charger and User Manual |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
Description for Lenovo PHAB Plus
Colour:Gunmetal Platinum
Product Description
The Lenovo Phab Plus's 17.27cm (6.8) Full HD display with IPS technology is not just big, it's also clever. With a crisp 326 ppi resolution.You can do so much more with the Lenovo Phab Plus, and it's got the battery power to match.There's also a front-facing 5-megapixel wide-angle lens to help you master the art of the selfie.
From the Manufacturer
The new Lenovo PHAB Plus is half tablet and half phone - fully PHABulous. The thin and stylish aluminium unibody case gives it a sleek look. Movies are magical on the 6.8” Full HD screen and powerfully immersive Dolby Atmos sound. Gaming is better on the PHAB Plus thanks to its powerful and super-fast 8-core Qualcomm processor. You can store your memories in the form of pictures, videos, and data with the 2GB of RAM, 32GB of storage. The future is here and it’s PHAB Plus











Comments
Post a Comment