Lenovo Zuk Z1 Mobile Phone Information
Style: New | Colour: Space Grey
Technical Details
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow) |
| RAM | 3 GB |
| Item Weight | 177 g |
| Product Dimensions | 15.6 x 0.9 x 7.7 cm |
| Item model number | Z1221 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth |
| Connectivity technologies | WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspotBluetooth v4.1GPS Yes, with A-GPS, GLOSSRadio NoUSB v3.0, Type-C reversible connector |
| Special features | Accelerometer; Photo/video editor; proximity; compass |
| Other camera features | 8 MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 175 Grams |
| Colour | Space Grey |
| Battery Power Rating | 4100 |
| Whats in the box | Z1, USB 3.0 Type C Cable, 5V/2A Adapter, Quick Start Guide, Pin, Warranty Card |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
Product Description
A new system update is available for Lenovo Zuk Z1. This update improves the overall stability and performance of the device. To install, please connect your Zuk Z1 to the internet and follow the following steps - Settings -> About Phone -> System Updates
















Comments
Post a Comment