LG G6 FullVision Mobile Phone Information
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 163 g |
| Product Dimensions | 14.9 x 0.8 x 7.2 cm |
| Item model number | LGH870DS |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GSM, (850/900/1800/1900 MHz), 3G, UMTS, HSDPA, 4G LTE |
| Special features | Dual SIM, GPS, Music Player, Video Player, FM Radio, Fingerprint sensor, Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, Digital compass, Gyroscope, Hall IC sensor, Barometer, E-mail |
| Other camera features | 5MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 165 Grams |
| Colour | Astro Black |
| Battery Power Rating | 3300 |
| Phone Talk Time | 14 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 136 Hours |
| Whats in the box | Handset, Charger, Stereo Ear Microphone, USB Data Cable and Quick Start Guide |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
From the manufacturer

Design
See More, Hold Less
The LG G6 packs a 5.7" display in an attractive sleek phone that comfortably fits in one hand.
Designed to Fit You
Unlike other phones with a similar screen size, the large 5.7” display fits in your hand, giving you a big screen experience without the inconvenience of a big phone.
The LG G6 is sculpted from aluminum and glass and is available in platinum and black. The 18:9 FullVision display with rounded corners and narrow bezels conclude the harmonious design.
| ![]() | ![]() |
|---|---|---|
Transform your Mobile Viewing Experience
Dolby Vision: Dolby Vision transforms your mobile viewing experience with dramatic color, contrast and brightness that bring entertainment to life wherever you go.
FullVision Display: The LG G6’s FullVision display puts more screen in your phone for all your browsing, viewing, and gaming needs.
Quad HD+: The QHD+ resolution provides superior picture quality for a more authentic viewing experience.
| Capture the Bigger Picture
The LG G6 lets you capture life’s most memorable moments like never before. Enhancements in image quality and performance make taking expansive panoramas, group shots and selfies easier than ever.
Wide Angle Front Camera
The LG G6 makes taking great selfies effortless with an enhanced front camera that automatically snaps a picture when a face is in frame no buttons required.
| Dual 13MP Rear Camera
Capture life’s breathtaking views with Dual 13MP rear cameras. The 125° wide-angle lens allows you to capture photos and videos with a wider perspective - for more friends or more inclusive scenic shots.
|

Snapshot
Take a photo and preview it without leaving the camera.




![]() | ![]() | |
|---|---|---|
Built for the Unexpected
Take the LG G6 with you just about anywhere. With an IP68 rating, it's sealed against dust and water resistant up to 1.5 meters for up to 30 minutes.
| What Matters Most
The LG G6 is optimized for efficiency, reliability, and stamina. Our internal safety standards are higher than government and carrier requirements, designed to protect your safety.
|

Be Entertained
Play podcasts, watch videos, and control your music.



Price Rs.55,000/-(5% Off)
Deal Price Rs.51,999/-
EMI starts at Rs.4,644.41 /- per month
Buy Now
- Get link
- X
- Other Apps
Labels:
LG
LG G6 FullVision (Astro Black)
Mobile Accessories
Mobiles & Accessories
Smartphones
Smartphones & Basic Mobiles
- Get link
- X
- Other Apps









Comments
Post a Comment