Micromax Canvas Lapbook L1160 11.6-inch Laptop Silver (Intel Quad Core/2GB/32GB emmc Flash Drive/Windows 10/Integrated Rs.8,990/- (EMI starts at Rs. 802.96 /- per month)
Key Features:
| Product name | L1160 |
| OS Name | Windows 10 |
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Type | TN |
| Screen Resoloution | 1366*768 |
| Rear Camera | N/A |
| Front Camera | 0.3M |
| Rear Flash | No |
| Front Flash | No |
| Rear AF/FF | N/A |
| Front AF/FF | FF |
| Processor Name | Intel Atom Z3735F |
| Processor Core | Quad Core |
| Processor Speed | Upto 1.83 GHz (Turbo Boost Mode) |
| RAM | 2G DDR3 |
| ROM | 32G EMMC |
| Battery Capacity | 7.4V/4100mAh |
| Connectivity Options | USB 2.0*2 |
| Weight | 1.13 Kg |
| Dimension | 295.5*199.5*18mm |
| Unique Selling Point | Laptop |
| Colours | Silver |
Micromax Canvas Lapbook L1160 11.6-inch Laptop Information
Technical Details
| Brand | Micromax |
| Series | Canvas Lapbook |
| Colour | Silver |
| Item Height | 18 Millimeters |
| Item Width | 19.9 Centimeters |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Maximum Display Resolution | 1366x768 |
| Item Weight | 1.3 Kg |
| Product Dimensions | 29.5 x 19.9 x 1.8 cm |
| Item model number | L1160 |
| Processor Brand | Intel |
| RAM Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 |
| Hard Drive Size | 32 GB |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Connectivity Type | Wi-Fi;Bluetooth-V4 |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Card Reader | Secure Digital card |
| Operating System | Windows 10 |
| Included Components | Laptop |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year warranty provided by the manufacturer from date of purchase
Product Description
Make a snappy & brilliant start every time on the Canvas Lapbook L1160, a sleek & portable device with pre-installed Windows 10 & up to 10 hours of battery backup. The Intel Quad Core Processor (up to 1.83GHz) delivers fast, smooth and powerful performance. Stream movies on the 29.46cm (11.6) IPS display while the Dual Speakers give you a real feel of action flicks.

















Really I enjoy your site with effective and useful information. It is included very nice post with a lot of our resources.thanks for share. i enjoy this post. Custom jewelry Dallas TX
ReplyDelete