Moto Z Play Mobile Phone Information
Colour: Black
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 3 GB |
| Item Weight | 163 g |
| Product Dimensions | 15.6 x 0.7 x 7.6 cm |
| Item model number | XT1635-02 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GSM/GPRS/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz), UMTS/HSPA+ (850, 900, 1700, 1900, 2100 MHz), 4G LTE (B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 25, 28, 38, 40, 41) |
| Special features | Dual SIM, Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor, Gyroscope, Turbo Power Charging ( 8 hrs of battery life in 15 min), Finger Print Reader, Laser Autofocus, Transforms with Moto Mods, 4K video (30fps), 4G VOLTE |
| Other camera features | 5MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 165 Grams |
| Colour | Black |
| Battery Power Rating | 3510 |
| Whats in the box | Handset, Style MOD, Turbo Power Charger, Wired Headset, Warranty Guide, Getting Started Guide, Legal Guide, SIM Removal tool |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase






Comments
Post a Comment