Oppo F1S Mobile Phone Information
Colour: Gold | Size: 64GB
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 159 g |
| Product Dimensions | 17.8 x 6.9 x 10.2 cm |
| Item model number | A1601 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GSM, (850/900/1800/1900 MHz), 3G, WCDMA, (850/900/2100 MHz), 4G LTE, FDD, (1/3/5), TD |
| Special features | Dual SIM, GPS, Music Player, Video Player, FM Radio, M sensor, Light sensor, Distant sensor, G-sensor, Hall sensor, Fingerprint sensor, E-mail |
| Other camera features | 16MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 160 Grams |
| Colour | Gold |
| Battery Power Rating | 3075 |
| Phone Talk Time | 28.5 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 281 Hours |
| Whats in the box | Handset, Adapter, Earphone, USB Cable, Important Info Booklet with Warranty Card, Quick Guide, SIM Card Tool, Screen Protect Film (Applied) and Case |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
Product description
Colour:Gold | Size name:64GB
16MP front facing camera with Beautify 4.0, selfie panorama, auto screen flash and 13MP primary camera with normal mode, ultra HD mode, filters, GIFF, double exposure, expert mode and HDR 13.97 centimeters (5.5-inch) TFT IPS capacitive touchscreen with 1280 x 720 pixels resolution; Fingerprint scanner with customizable fingerprint-activated app launch feature Android v5.1 Lollipop operating system with 1.5GHz 64-bit octa core processor, 4GB RAM, 64GB internal memory expandable up to 128GB and dual SIM (nano+nano) dual-standby (4G+4G) 3075mAH lithium-ion battery providing talk-time of 28.5 hours and standby time of 281 hours 1 year manufacturer warranty for device







Comments
Post a Comment