Oppo F3 Plus Mobile Phone Information
Colour: Gold
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 186 g |
| Product Dimensions | 16.4 x 0.7 x 8.1 cm |
| Item model number | F3 Plus |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GSM, (850/900/1800/1900 MHz), WCDMA, 3G, (850/900/1700/1900/2100 MHz), 4G LTE, TD |
| Special features | Dual SIM, GPS, Music Player, Video Player, Distance sensor, Light sensor, G-sensor, eCompass, Gyro-sensor, E-mail |
| Other camera features | 16MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 185 Grams |
| Colour | Gold |
| Battery Power Rating | 4000 |
| Phone Talk Time | 36 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 360 Hours |
| Whats in the box | Handset, Earphones, Micro USB Cable, VOOC Flash Charger Mini, SIM Ejector Tool, Documentation and Case |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase










Comments
Post a Comment