Samsung Galaxy S7 Edge SM-G935F (Black Pearl, 128 GB) Rs.59,950 /- (EMI starts at Rs. 5,354.57 /- per month)
Samsung Galaxy S7 Edge SM-G935F Mobile Phone Information
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 159 g |
| Product Dimensions | 15.1 x 0.8 x 7.3 cm |
| Item model number | SM-G935F |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GSM, 4G LTE, EDGE |
| Special features | Dual SIM, GPS, Music Player, Video Player, Accelerometer, Radio, Proximity sensor, E-mail |
| Other camera features | 5MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 160 Grams |
| Colour | Black Pearl |
| Battery Power Rating | 3600 |
| Phone Talk Time | 27 Hours |
| Whats in the box | Charger, USB Cable, Battery and Warranty Card |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
Product description
12MP primary camera with dual pixel, auto focus, motion mode, panorama mode, f/1.7, hyper lapse, slow motion, pro-mode, live broadcast, video collage, virtual shot, food mode and 5MP front facing camera with selfie flash, f/1.7, CMOS 5.5-inch (13.97 centimeters) quad HD super AMOLED capacitive touchscreen with 2560 x 1440 pixels resolution and 16M color support Android v6 marshmallow operating system with 2.3GHz + 1.6GHz Exynos 8890 octa core processor, 4GB RAM, 32GB internal memory expandable up to 200GB and dual SIM (4G+4G) 3600mAH lithium-ion battery providing talk-time of 27 hours on 3G networks 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase






Comments
Post a Comment