- 12‑megapixel camera captures incredible photos and 4K videos, retina flash, ƒ/2.4 aperture, auto HDR for photos, backside illumination sensor, exposure control, improved local tone mapping, face detection, timer mode, burst mode and 1.2MP front facing camera
- 4-inch (10.16 centimeters) LED-backlit multi-touch capacitive touchscreen with 1136 x 640 pixels resolution and 326 ppi pixel density
- iOS v9 operating system with A9 chip 64-bit architecture, embedded M9 motion coprocessor, 2GB RAM, 64GB internal memory and single nano SIM
- Built-in rechargeable lithium-ion battery providing talk-time of 14 hours on 3G and standby time of 12 hours on 3G networks, 13 hours on WiFi
- 1 year manufacturer warranty for device and in-box accessories including batteries from the date of purchase
Apple iPhone SE Mobile Phone Information
Size: 64 GB | Colour: Rose Gold
Technical Details
| OS | iOS 9.3.2 |
| RAM | 2 GB |
| Item Weight | 113 g |
| Product Dimensions | 12.4 x 0.8 x 5.9 cm |
| Item model number | iPhone SE |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspotBluetooth v4.2, A2DP, LEGPS Yes, with A-GPS, GLONASSNFC Yes (Apple Pay only)Radio NoUSB v2.0, reversible connector |
| Special features | GPSE-mail |
| Other camera features | 12 MP, 1.2 MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 115 Grams |
| Colour | Rose Gold |
| Battery Power Rating | 1624 |
| Whats in the box | iPhone with iOS 9, Apple EarPod, Lightning to USB Cable, USB Power Adapter |
Warranty & Support
Warranty Details: 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase



Comments
Post a Comment