SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0, SDDD2 32GB, USB3.0, Black, USB3.0/micro-USB connector, OTG-enabled Android devices Rs.858/-
- Automatically-detected when connected to an OTG-enabled smartphone or tablet
- Compatible with PC & Mac computers- no drivers needed
- Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Mac OS 10.6+
- Interface: micro-USB and USB 3.0 connectors
- Requires AndroidTM smartphone or tablet with On-The-Go (OTG) compatibility**
Description for SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0, SDDD2 16GB, USB3.0, Black, USB3.0/micro-USB
Size name:32GB
Quickly and easily transfer your files between OTG-enabled AndroidTM smartphones and tablets and PC and Mac computers. Connect the drive to the micro-USB port of your Android device to move up to 64GB**1GB=1,000,000,000 bytes. Actual user storage less. of content to the drive. Then transfer files from drive to computer at up to 130MB/s**Read speeds from drive to computer up to 130MB/s. Write speeds lower and vary by drive capacity. USB 3.0 port required. Based on internal testing; performance may be lower depending upon host device. 1MB=1,000,000 bytes. with the high-speed USB 3.0 connector. The SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0 makes it easy-and fast-to free up space for photos, videos, songs, and more. Compatibility and Warranty: The SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0 is compatible and works instantly with PC and Mac computers running Windows Vista, Windows 7, Windows 8, and Mac OS 10.6+—no drivers required. It is backed by a five-year limited warranty
Product information
Size: 32GB
Technical Details
| Brand | SanDisk |
| Model | SDDD2-032G-G46 |
| Model Year | 2015 |
| Item Weight | 18 g |
| Product Dimensions | 3.7 x 2 x 1.1 cm |
| Item model number | SDDD2-032G-G46 |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Digital Storage Capacity | 32 GB |
| Operating System | Windows Vista, Windows 7, Windows 8, and Mac OS 10.6+ |
| Processor Count | 1 |
| Hardware Interface | USB 3.0 |
| Number Of Items | 1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Data Transfer Rate | 130 megabits_per_second |
| Contains Liquid Contents | No |
| Has Auto Focus | No |
| Includes Rechargable Battery | No |
| Programmable Buttons | No |
Warranty & Support



ReplyDeleteIt’s very good blog! For sharing content and such nice information for me. I hope you will share some more content about. Please keep sharing!split ac cover online